تاریخ ارسال: 1393/10/09 درباره اسکناس جدید 2000 تومانی

خبرگزاری تمبر مانا:

 رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک جزییات اسکناس جدید 2000 تومانی را تشریح کرد.

مجید صنیعی با اشاره به رونمایی از اسکناس 2000 تومانی در هفته دولت اظهار کرد: در آن زمان این اسکناس منتشر نشده و در دست چاپ قرار داشت چراکه اسکناس 2000 تومانی به اندازه کافی موجود بود و اگر هم قرار بر انتشار داشتیم از همان اسکناس های نزد بانک مرکزی با طرح های قدیمی استفاده می کردیم.

2000 تومانی جدید از امروز به بانکها سپرده می شود

وی با اشاره به حضور رییس جمهور در بانک مرکزی برای مجمع عمومی این بانک گفت: با اینکه پیش از این نیز مجوز انتشار اسکناس 2000 تومانی طرح جدید وجود داشت، اما اولین حضور ایشان در بانک مرکزی فرصت نمادین و مناسبی برای آغاز انتشار این اسکناس بود؛ بنابراین از امروز بانکها می توانند با در خواست از اداره تولید و نشر اسکناس آن را دریافت کنند.

 

همه چیز درباره اسکناس جدید 2000 تومانی
 

نقش جهان، مسجدالاقصی و بادگیرها در اسکناس 2000 تومانی

صنیعی درباره علت تغییر اعمال شده در اسکناس 2000 تومانی با اشاره به مصوبه بانک مرکزی در اواخر سال 1392 مبنی بر تغییر در نوع چاپ پشت اسکناس 2000 تومانی به دلیل صرفه جویی و ایجاد اعتدال در مصرف بالای نوع مرکب مورد استفاده در این بخش بیان کرد: بلافاصله موافقت بانک مرکزی در رابطه با تغییر طرح اسکناس در کنار تغییر در نوع چاپ را نیز جلب کردیم.

وی با بیان اینکه اسکناس 2000 تومانی از سال 1382 که منتشر شده بود دو بار تغییر طرح داشت افزود: اولین طرح پشت این اسکناس میدان نقش جهان اصفهان بود و در حدود سال 1378 مسجدالاقصی به عنوان طرح دیگر این اسکناس در نظر گرفته شد و در سال جاری نیز نقش سومی به عنوان بادگیرهای ابرکوه یزد برای آن طراحی شد.

امنیت اسکناس جدید به قدیمی تغییری نکرد

رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک،در ادامه به بیان توضیحاتی در رابطه با تغییرات اعمال شده در اسکناس جدید پرداخت و گفت: اسکناس 2000 تومانی جدید از لحاظ مسایل امنیتی هیچ گونه تغییری نسبت به طرح قدیمی ندارد به طوری که طرح تصویر ناقص و تصویر مخفی و نخ امنیتی، واتر مارک سمت راست اسکناس، تصویر برجسته روی آن، ریز نوشته هایی که روی اسکناس وجود داشته که با لوپ و یا وسایل بزرگ کننده قابل مشاهده هستند، فلورسنت بودن شماره و برخی نقاط طرح رو و پشت اسکناس بدون تغییر مانده است.

وی با بیان اینکه ابعاد اسکناس طرح جدید تغییری نداشته و رنگ آن آبی ثابت مانده است، تاکید کرد: اما از لحاظ فنی نوع چاپ برجسته در پشت اسکناس حذف و به چاپ افست امنیتی تبدیل شده است.

به گفته صنیعی جنس اسکناس 2000 تومانی جدید صددرصد الیاف پنبه یعنی کتان است.

توقف چاپ 2000 تومانی طرح قدیم

رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک، همچنین در مورد میزان چاپ اسکناس جدید 2000 تومانی خاطرنشان کرد: از سال 1382 تاکنون حدود دو میلیارد قطعه از این اسکناس در قالب طرح قدیم و جدید که عمده آن قدیمی است چاپ کرده ایم. که البته تمامی این دو میلیارد در جریان نیست چراکه به دلیل گردش بالا بعد از پنج الی شش سال عمر مفید آنها کاهش یافته و مستهلک می شود که در این حالت از رده خارج اعلام شده و باید به جای آن اسکناس جدید چاپ و جایگزین شود. به عبارتی دیگر حدود600 تا 800 هزار قطعه در جریان و بقیه جبران اسکناس های امحا شده را انجام می دهند.

وی با تاکید براینکه با ورود اسکناس طرح جدید دیگر طرح قدیمی چاپ نمی‌شود، افزود: تا هنگامی که اسکناس 2000 تومانی در جریان است از طرح جدید تولید کرده و به طور تدریجی جایگزین اسکناس های کهنه و امحا شده می شود.

صنیعی این را هم گفت که بیش از 30 میلیون قطعه از اسکناس 2000 تومانی طرح جدید چاپ شده و همچنان در جریان چاپ قرار دارد.

چرا بادگیر به عنوان طرح پشت اسکناس 2000 تومانی انتخاب شد؟

رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک همچنین چرایی انتخاب بادگیر به عنوان طرح جدید اسکناس 2000 تومانی را تشریح کرد.

وی با ارائه توصیحاتی درباره بادگیرها گفت: بادگیر روش ابداعی کاملا ایرانی برای ایجاد فضایی خنک داخل منازل گرم کویری و به عبارتی دستگاه تهویه مطبوع است و مردمی که سالیان زیادی است توانسته اند باهوای مناطق کویری کنار بیایند در یکی از روش ها بادهای طبیعی منطقه را توسط بادگیرها تحت کنترل درآورده اند این درحالی است که بیشترین تعداد آنها در دشتهای خشک کاشان،یزد، جهرم، طبس و چند مورد دیگر وجود دارد.

صنیعی با اشاره به بادگیر به عنوان یکی از معماریهای بی نظیر و سنبل تمدن ایرانی گفت: در سال 2013 میلادی امارات متحده عربی درخواستی رسمی مبنی بر ثبت جهانی این بادگیرها را به یونسکو ارائه کرد که سازمان میراث فرهنگی کشورمان نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و این ادعا را کاملا بی اساس تلقی و اعلام کرد که تنها خواستگاه این سازه ایران است در عین حال که برای تکمیل این پرونده و ثبت جهانی به نام ایران اقدام کرد.

وی با بیان اینکه یکی از مسیرهایی که می تواند مهر تاییدی بر اصالت ایرانی بادگیرها باشد این است که اسکناسی با طرح بادگیرهای قدیمی و خشتی داشته باشیم، افزود: این حالت بیانگر مستندات تاریخی خواهد بود چراکه همواره طرح رو و پشت اسکناس ها نشان از هویت های ملی، مذهبی، تاریخی و تمدن یک کشور است.

ویژگی های بادگیر ابرکوه یزد

رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک، برخی ویژگی های بادگیر ابرکوه یزد را هم توضیح داد و گفت: این بادگیر که خانه ای خاص به عنوان خانه آقازاده است 820 متر زیربنا و 18 متر ارتفاع داشته و در سال 1375 به عنوان اثر ملی به ثبت رسید که یکی از زیباترین بادگیرهای دنیا را در خود جاداده است و درحالی که بیش از 95 درصد بادگیرها یک طبقه هستند این بادگیر دو طبقه بوده و ارتباط بین طبقات آن با 19 دریچه هواست که می تواند تنظیمات هوا را حتی زمانی که هیچ بادی در کویر وجود ندارد انجام دهد.

در حال بارگذاری...